Zaparcia - jak ich unikać?
Brak regularnych wypróżnień to problem wielu z nas. Często nie potrafimy sobie z nim radzić w sposób naturalny. Pojawiające się na rynku leki oraz ziołowe herbatki nie pomagają pozbyć się zaparć a jedynie przynoszą chwilową ulgę, pogłębiając problem, ponieważ nasze jelita drażnione mechanicznie jeszcze bardziej się rozleniwiają. Dodatkowo towarzyszący nam pośpiech oraz stres utrudniają regularne wypróżniane się.
Często wystarczy zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia, aby raz na zawsze pozbyć się problemu. Najważniejsze dla usprawnienia przemiany materii jest regularne spożywanie 5-6 niewielkich posiłków dziennie. Wyeliminowanie z diety produktów mocno przetworzonych takich jak białe pieczywo, biały ryż, płatki kukurydziane, oraz zwiększone spożycie surowych warzyw pomogą szybko uporać się z zaparciami. Ważne również by tłuszcz w diecie nie pojawiał się w nadmiarze.
Pełnoziarniste pieczywo, makarony, gruboziarniste kasze, będące bogatym źródłem błonnika nierozpuszczalnego a także chudy nabiał, surowe warzywa oraz owoce to te produkty, które powinny dominować w naszym codziennym jadłospisie. Powinniśmy również pamiętać o wypijaniu min. 1.5l wody w ciągu dnia.
Brak ruchu również sprzyja powstawaniu zaparć. Warto, więc zadbać o to by nasza aktywność była przynajmniej umiarkowana. Codzienne spacery przyspieszą metabolizm i pomogą regularnie się wypróżniać.
Kilka naturalnych sposobów radzenia sobie z uciążliwymi zaparciami:
1. Jedz 5-6 małych posiłków w ciągu dnia.
2. Unikaj żywności przetworzonej i oczyszczonej.
3. Codziennie spożywaj produkty z pełnego ziarna będące bogatym źródłem błonnika.
4. Codziennie zjadaj kilka porcji warzyw oraz owoców.
5. Codziennie na czczo zjadaj 2 średnie owoce kiwi lub inny kwaśny owoc – bardzo dobrze pobudzają pracę jelit.
6. Codziennie na czczo wypijaj szklankę letniej przegotowanej wody z sokiem wyciśniętym z cytryny.
7. Do przygotowywanych potraw dodawaj otręby.
8. Unikaj słodyczy.
9. Warto wcześniej wstać z łóżka i dłużej posiedzieć w łazience. Nasze jelito najaktywniejsze jest rano. Niestety, spiesząc się, hamujemy naturalny odruch opróżnienia go i w ten sposób po pewnym czasie on zanika. W ten sposób pojawiają się zaparcia nawykowe, które łatwo mogą przekształcić się w przewlekłe.
10. Dbaj o swoją kondycję i nie zapominaj o ruchu.
11. Każdego dnia wypijaj co najmniej 1,5l wody.
12. Rano warto wypić filiżankę kawy – pobudza jelita.
Jeśli mimo korzystnych zmian w jadłospisie oraz stylu życia zaparcia pojawiają się często, skorzystaj z porady lekarza. W razie potrzeby zleci wykonanie badań, które pomogą rozwiać wątpliwości.
Autor: Anna Chęcińska
Napisz komentarz