Preparaty magnezowe - jak wybrać najskuteczniejszy środek?
Ze wszech stron - z radia, telewizji, prasy docierają do nas informacje dotyczące suplementacji diety witaminami i składnikami mineralnymi. W natłoku informacji, pod silną presją mediów jesteśmy wręcz przekonani, że aby żyć w sposób zdrowy należy przyjmować suplementy diety. Jednym z najpopularniejszych środków chemicznych zalecanych do stosowania są preparaty magnezowe. Ale na samym początku, zanim sięgniemy po taki preparat zastanówmy się przez chwilę, po co tak właściwie mamy go zażywać? Czy rzeczywiście jest on nam niezbędny?
Za co odpowiada magnez?
Magnez to jeden z głównych makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ponad połowa tego pierwiastka w organizmie człowieka występuje w kościach (55-60%), około 40-45% w komórkach tkanek miękkich, głownie mięśni, a tylko 1% w płynach wewnątrzkomórkowych.
Z tego względu pełni on wiele istotnych funkcji:
- Bierze udział w przewodnictwie nerwowym
- Odpowiada za kurczliwość mięśni
- Wpływa na syntezę kwasów nukleinowych i białka
- Uczestniczy w metabolizmie lipidów
- Jest odpowiedzialny z proces termoregulacji
- Aktywuje wiele enzymów
Jak widać, magnez jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który musimy dostarczać organizmowi, jednak przede wszystkim wraz ze spożywaną przez nas żywnością.
Co zatem należy jeść, aby nie pojawiły się niedobory i ich skutki?
Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę magnezu należy wprowadzić do swojej diety takie produkty jak gruboziarniste kasze (głównie gryczaną), inne produkty zbożowe z pełnego przemiału (ciemne pieczywo, razowe makarony), płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych (groch, fasolę), orzechy, a także od czasu do czasu gorzką czekoladę lub kakao.
Jakie ilości magnezu należy spożywać żeby zachować zdrowie?
Zalecane dzienne spożycie magnezu zależne jest od płci, wieku, a także stanu fizjologicznego (np. ciąża, laktacja). Dla dorosłego mężczyzny i dorosłej kobiety wynosi ono odpowiednio 370 i 300 mg dziennie. Najlepiej byłoby, gdyby cała ta ilość dostarczona była z pożywieniem. Jednakże nie zawsze jest to takie proste. Przeciętne wykorzystanie tego pierwiastka z diety wynosi 30-40%. Gdy jemy tłusto, mocno przetworzone produkty lub spożywamy za duże ilości błonnika, wchłanianie magnezu jest jeszcze mniejsze. Niedobory grożą nam również w sytuacji, gdy chorujemy na tarczycę, cukrzycę, jesteśmy alkoholikami, jesteśmy zestresowani, pijemy duże ilości kawy, herbaty lub jesteśmy bardzo aktywni fizycznie (zwiększa się wtedy jego wydalanie z moczem). Jeśli ww. schorzenia nas dotyczą lub zaobserwowaliśmy objawy świadczące o niedoborze tego pierwiastka, takie jak skurcze mięśni, drżenie powieki, poczucie zmęczenie, senność możemy wówczas zdecydować się na suplementację.
Jaki będzie najskuteczniejszy preparat?
Wybierając magnez w postaci chemicznej należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie należy kierować się wyłącznie reklamami i zachętami płynącymi do nas z radia czy telewizji. Aby wybrać najskuteczniejszy środek, musimy obowiązkowo zapoznać się ze składem danego preparatu i nauczyć się interpretować zawarte na opakowaniu informacje.
Pierwszą istotną sprawą jest zawartość „czystego” magnezu w leku. Pierwiastek ten występuje bowiem w połączeniu z innymi związkami, nigdy w postaci wolnej jako jony magnezowe (Mg²+). A to właśnie zawartość tych jonów jest dla nas najistotniejsza. Aby mieć pewność co do wartości danego preparatu należy zawsze poszukać informacji typu: „Jedna tabletka zawiera 300 mg magnezu wodoroasparaginianu, co odpowiada 20 mg jonów magnezu (Mg2+)” lub też takiej „jedna tabletka zawiera 51 mg magnezu w postaci mleczanu magnezu.” Na rynku dostępne są preparaty zawierające dużo więcej jonów magnezu, lecz nie warto po nie sięgać, jeśli jest to magnez w postaci związku, który gorzej się przyswaja. Kolejnym ważnym aspektem jest źródło magnezu (tak jak w przytoczonym przykładzie - wodoroasparaginian magnezu). Minerały pochodzą, bowiem z różnych związków. Na opakowaniu znajdują się takie nazwy jak np.: tlenek, chlorek lub węglan. Magnez najlepiej przyswaja się jednak ze związków organicznych takich jak: asparaginian, mleczan lub cytrynian. Preparaty zawierające magnez w takiej postaci nie mogą zawierać dużych dawek magnezu, bo byłyby zbyt trudne do połknięcia. W aptece możemy również zakupić tabletki z magnezem zawierające tzw. chelat aminokwasowy.
Ważnym i praktycznie niezbędnym składnikiem preparatów magnezowych jest witamina B6, która zwiększa skuteczność jego działania.
Równie istotna jest postać leku. Zwykłe tabletki do połykania pozwalają na mniejsze wchłonięcie niż tabletki musujące lub tzw. „tabletki dojelitowe”, zawierające otoczkę nie rozpuszczalną w soku żołądkowym. Tabletka taka rozpuszcza się dopiero w jelicie cienkim i tam zostaje dużo lepiej wchłonięta.
Jeśli pomimo stosowania odpowiedniej diety wystąpią u nas objawy niedoborów, sięgajmy po suplementację tego pierwiastka. Róbmy to jednak w sposób pełni świadomy, ażeby miał on jak najbardziej korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Autor: Paulina Chudzikiewicz
Napisz komentarz