Płatki śniadaniowe pod lupą dietetyka
Mając na myśli zdrowe i zarazem lekkie śniadanie, większość z nas uzna za taki posiłek płatki z mlekiem. Podając je, w szczególności naszym pociechom, jesteśmy przekonani, że zapewniamy im zdrowe i pełnowartościowe danie.
Czy rzeczywiście tak jest? Czy taki posiłek jest pełnowartościowy i najlepszy dla naszych dzieci oraz dla nas samych?
Niestety, prawda jest zupełnie inna niż moglibyśmy się tego spodziewać. Chociaż rzeczywiście, maluchy wręcz przepadają za takim jedzeniem, nie jest ono najlepszym rozwiązaniem.
Różnego rodzaju płatki śniadaniowe, tak chętnie reklamowane w telewizji, w większości przypadków nie są odpowiednimi produktami dla naszych dzieci. W zdecydowanej większości są one wyprodukowane z kukurydzy, która zawiera duże ilości węglowodanów skrobiowych a bardzo niewiele błonnika pokarmowego. Oznacza to, że produkt taki bardzo szybko ulegnie strawieniu i łatwo zostanie przyswojony przez organizm. Nie zapewni on uczucia sytości na dłuższy czas, dlatego szybciej poczujemy się głodni i sięgniemy znów po coś do jedzenia. Tego rodzaju płatki możemy zaliczyć do żywności mocno przetworzonej, zawierającej niewiele witamin i składników mineralnych. Poprzez obróbkę technologiczną tracą one prawie wszystkie cenne składniki odżywcze.
Kolejnym negatywnym aspektem płatków śniadaniowych jest wysoka zawartość w nich cukrów prostych – w szczególności sacharozy. Aby zachęcić dzieci do ich jedzenia produkty te wzbogaca się w różnego rodzaju dodatki smakowe i zapachowe. Dla uzyskania smaku np. czekoladowego lub cynamonowego konieczny jest kolejny dodatek znacznych ilości cukru. Powoduje to, że taki produkt staje się bardzo kaloryczny. Z tych właśnie względów, w sklepach, powinny one zajmować miejsce na półkach ze słodyczami.
Czy w związku z tym należy całkowicie zrezygnować z jedzenia płatków śniadaniowych?
Oczywiście nie – nie każde płatki są bezwartościowe i niezdrowe.
Największą wartość odżywczą mają płatki owsiane.
Są one produktem nisko przetworzonym, dzięki czemu zachowują swoje cenne składniki. Stanowią bardzo bogate źródło błonnika, witamin z grupy B, witaminy E, żelaza, magnezu i cynku. Chociaż, w porównaniu z innymi płatkami, zawierają więcej tłuszczu, jest on bardzo wartościowy, ponieważ zawiera znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą one być spożywane w różnej postaci, – jako dodatek do mleka, jogurtu, kefiru czy maślanki. Można z nich także upiec pyszne i zdrowe ciasteczka.
Dobrą alternatywę dla słodkich, przetworzonych płatków kukurydzianych stanowi musli.
Jest to mieszanka różnego rodzaju płatków, w tym owsianych, z dodatkiem orzechów i suszonych owoców. Zjadając je, możemy być spokojni o nasze zdrowie, gdyż taki posiłek jest nie tylko smaczny, ale także w pełni wartościowy.
Od niedawna na naszym rynku pojawiły się płatki z pełnego ziarna pszenicy.
To również dobry pomysł na pożywne śniadanie. Bogate są one w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. Najlepsze z nich są te, które nie mają dodatku cukru.
Płatki śniadaniowe mogą stanowić bardzo wartościowy posiłek. Należy tylko dokonać odpowiedniego wyboru spośród szerokiej gamy produktów, jaką oferuje nam rynek. Pamiętajmy, by zawsze czytać etykiety umieszczone na opakowaniu.
Autor: Paulina Chudzikiewicz
Napisz komentarz