Oliwa - eliksir długowieczności
O dobroczynnych właściwościach oliwy z oliwek wszyscy doskonale wiedzą. Jest to produkt pochodzenia roślinnego pozyskiwany z miąższu owoców oliwki o bardzo charakterystycznym, lekko gorzkawym smaku oraz pięknej złocistej barwie. Oliwa jest bogata w wiele cennych dla naszego organizmu związków. Przede wszystkim jest ona dobrym nośnikiem wielu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, m.in. witaminy E, A, D a także beta-karotenu. Jest doskonałym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zawiera cenne minerały takie jak wapń, potas czy magnez.
Nie każdy z nas jednak przepada za jej goryczką. Aby uzyskać ciekawszy smak oliwy warto samemu poeksperymentować. W bardzo łatwy sposób możemy uzyskać płyn, który niejednej potrawie nada niepowtarzalnego smaku. Poniżej kilka propozycji na smakowe oliwy.
Do każdego przepisu potrzebna będzie zamykana szklana buteleczka (najlepiej specjalny dzbanuszek na oliwę) lub oryginalna butelka z oliwą.
Oliwa z czosnkiem
- 250ml dobrej oliwy
- 4 ząbków czosnku
Zawsze wybieramy ząbki zdrowe, nieuszkodzone. Obieramy je a następnie w całości lub przekrojone na pół wrzucamy do buteleczki i zalewamy oliwą. Już po kilku godzinach otrzymujemy wspaniały, aromatyczny płyn. Oliwę przechowujemy w zacienionym miejscu, ale nie w lodówce, ponieważ oliwa tężeje w związku z czym trudno ją wylać z buteleczki.
Oliwa z tymiankiem
- 250ml dobrej oliwy
- kilka gałązek świeżego tymianku
Gałązki tymianku płuczemy i dobrze suszymy. Następnie umieszczamy je w buteleczce i zalewamy oliwą. Aby uzyskać wyrazisty aromat oliwę należy poczekać ok. 5dni.
Oliwa z bazylią
- 250ml dobrej oliwy
- ok. 7 dużych liści bazylii
Wybieramy tylko zdrowe, niezwiędnięte listki. Myjemy je i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie listki umieszczamy w buteleczce i zalewamy oliwą. Odstawiamy na ok. 5 dni.
Oliwa z papryczką chili
- 250 ml dobrej oliwy
- 2 małe papryczki chili
Papryczki myjemy i dobrze suszymy. Przekrajamy na pół i włącznie z pestkami umieszczamy w buteleczce. Możemy również po usunięciu zielonej nasady pozostawić papryczki w całości. Zalewamy oliwą. Im dłużej przechowujemy oliwę z chili tym bardziej pikantny smak uzyskujemy.
Do przygotowania oliwy smakowej możemy również użyć ziół suszonych. Wówczas maceracja powinna potrwać dłużej, nawet do 2 tygodni. Zdecydowanie lepiej, sprawdzają się jednak zioła i przyprawy świeże nadając oliwie bardziej wyrazisty aromat.
W ten sposób możemy tworzyć dowolne smaki oliwy (z oregano, pieprzem, rozmarynem), którą następnie wykorzystujemy np. do potraw z makaronem, ryżem lub by wzbogacić smak sałat.
Autor: Dietetyk Anna Chęcińska-Dudek
Napisz komentarz