Dieta po porodzie
Każda kobieta po urodzeniu maleństwa zastanawia się jak się odżywiać, żeby wrócić do wagi z przed ciąży, ale zarazem jeśli karmi piersią dostarczyć dziecku wszystkiego co jest mu potrzebne. W ciąży przybywa nam kilogramów, ale to całkiem normalne zjawisko. Zazwyczaj tyjemy od 10 do 15 kg. Uwzględnia to masę dziecka, masę wód płodowych i łożyska, zwiększoną objętość krwi, ale także zapas tkanki tłuszczowej, w którą zaopatrza się organizm matki w czasie ciąży. Zwykle wracamy do swojej wagi nim dziecko skończy pierwszy rok życia, jednak co robić, jeżeli w ciąży przytyłyśmy za dużo? Jak się odżywiać, kiedy karmimy piersią? Czy możemy stosować diety odchudzające? Owszem. Zakaz odnosi się do diet restrykcyjnych, które ograniczają znacznie wartość kaloryczną lub eliminują jakiś składnik pokarmowy.
Regularność przede wszystkim
Należy spożywać pięć posiłków dziennie, w odstępach czasowych nie dłuższych niż 3 h. Śniadanie należy zjadać do godziny 9:00, lecz nie później niż 2 h od wstania. Kolację należy spożyć do godziny 20:00, jednak nie później niż 2 h przed pójściem spać. Organizm potrzebuje kilku tygodni, żeby przyzwyczaić się do takiego schematu odżywiania. Sama zobaczysz, że po tym czasie nie będziesz potrzebowała bardzo dużych objętościowo posiłków, tylko mniejszych w równych odstępach czasu. Zmniejszy się lub nawet zniknie chęć podjadania. Raz w tygodniu możesz sobie jednak pozwolić na „mały grzech” w formie 2 -3 kostek gorzkiej czekolady lub jakiegoś ciasteczka.
Jakie produkty wybierać?
Przede wszystkim produkty z niskim indeksem glikemicznym (ciemne pieczywo, kasze, makarony, ryż, chude mięsa i nabiał, surowe warzywa). Unikaj rozgotowywania warzyw, kasz, makaronów i ryżu. Ugotowane al dente mają dużo niższy indeks glikemiczny. Ogranicz, a nawet wyeliminuj z diety jasne pieczywo, bułki słodkie, słodycze, jasne makarony, oczyszczony ryż, rozgotowane warzywa (wybieraj te, które można krótko gotować np. brokuły lub marchew).
Pamiętaj także o porcji żelaza i cynku (chude mięso i drób) oraz kwasach omega 3 i witaminie D (ryby). Nie ograniczaj w diecie tłuszczy, zamień tłuszcz zwierzęcy (masło, margarynę) na te pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, olej z pestek winogron i in.). Dodawaj je do sałatek.
Co pić?
50-60% masy naszego ciała stanowi woda, dlatego głownie przy jej pomocy nawadniaj swój organizm. Wypijaj jej min. 1,5 litra dziennie. Unikaj słodkich soków i napojów gazowanych, a także słodzonej wody. Jedna kawa dziennie na pewno nie zaszkodziJ
I co dalej?
Po pojawieniu się w naszym życiu małego człowieka mamy coraz mniej czasu dla siebie, dlatego starajcie się gotować na 2 dni, ale także zamrażać przygotowany pokarm. Po jakimś czasie sama zobaczysz, że masz więcej energii, a z tygodnia na tydzień ubywa Ci kilogramów. Z pewnością będzie to przyśpieszać aktywność fizyczna, ale na początku zacznij od długich spacerów z maleństwem.
Powodzenia:)
Autor: Dietetyk Justyna Antoszczyszyn
Napisz komentarz