Dynia
Dynia to warzywo szczególne przede wszystkim ze względu na bardzo różnorodne jej wykorzystanie. Można z niej przygotować wiele pysznych, zdrowych i doskonale zrównoważonych energetycznie dań
Jest to warzywo o bardzo niskiej wartości energetycznej (100g miąższu dyni to zaledwie 25 kcal) przy jednocześnie dość dużej wartości odżywczej. Swój piękny pomarańczowy kolor dynia zawdzięcza sporej ilości karotenu. Im ciemniejszy jej odcień tym zawartość witaminy A jest większa. Dynia to również źródło innych witamin (witamin z grupy B oraz witamin C i E), ale również wielu cennych dla nas składników mineralnych takich jak potas, wapń, magnez czy żelazo.
Nie wolno nam zapomnieć o pestkach dyni, które stanowią cenne źródło fitosteroli, mających znaczenie w zapobieganiu chorób serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych są szczególnie polecane dla osób cierpiących na choroby skóry, alergie, czy mających problemy z wypadaniem włosów. Są one cennym źródłem witaminy E, witamin z grupy B a także fosforu, magnezu i cynku.
Zastosowanie dyni w kuchni jest naprawdę szerokie. Możemy wykorzystać ją, jako:
- składnik zup
- dodatek do potraw z ryb i mięs
- składnik potraw z makaronu, ryżu, kaszy
- składnik placków
- dodatek do naleśników
- składnik ciast
- składnik dżemów
Moją uwagę przyciąga przede wszystkim zupa krem z tego warzywa. Pyszna i rozgrzewająca zupa z dyni to świetny pomysł na jesienno-zimowe chłody. Zupa bardzo prosta w przygotowaniu, więc godna polecenia wszystkim zapracowanym.
ZUPA KREM Z DYNI
Składniki:
- średnia marchew
- średnia pietruszka
- 1 ziemniak
- mała dynia (polecam odmianę Hokkaido)
- 2 łyżki oliwy
- przyprawy: kolendra, gałka muszkatołowa, kurkuma,
- sól i pieprz
- pestki dyni
Przygotowanie:
Marchew, pietruszkę i ziemniaka myjemy, obieramy i kroimy w plastry. Warzywa zalewamy 300ml wody i gotujemy do miękkości.
Dynię oczyszczamy z nasion, obieramy i kroimy w dużą kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy dynię. Chwilę smażymy, po czym zalewamy całość 250ml wody. Gotujemy na małym ogniu aż dynia zmięknie. Doprawiamy solą, pieprzem, kolendrą, gałką muszkatołową oraz kurkumą.
Wszystkie warzywa wrzucamy do blendera i rozdrabniamy. Stopniowo dolewamy uzyskany podczas gotowania wywar, aby zupa miała odpowiednią dla nas konsystencję.
Podajemy z uprażonymi na suchej patelni pestkami dyni.
Życzę smacznego!
Autor: dietetyk Anna Chęcińska-Dudek
Napisz komentarz