Czy słodycze mogą być zdrowe?
Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez zjedzenia ‘czegoś’ słodkiego. Niektórzy sięgają po słodycze nawet kilka razy w ciągu dnia. W związku z tym rodzi się pytanie czy istnieją słodycze, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu?
Głównym źródłem słodyczy jest cukier, który dostarcza wyłącznie energii, czyli ‘pustych kalorii’. Wszystkie słodycze spożywane w nadmiarze niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Częste sięganie po łakocie, zwłaszcza przy niskiej aktywności fizycznej stanowi ryzyko wzrostu masy ciała a co za tym idzie zachorowanie na cukrzycę, nadciśnienie, czy inne choroby spowodowane otyłością. Cukier zawarty w większości słodyczach wpływa niekorzystnie na gospodarkę glukozową w organizmie. Po spożyciu znacznych ilości łakoci dochodzi do gwałtownego wzrostu glukozy we krwi, czego odpowiedzią jest wyrzut insuliny z trzustki i szybki spadek glukozy. W takiej sytuacji błyskawicznie stajemy się głodni, ospali, rozdrażnieni i znowu pojawia się potrzeba spożycia cukru, najlepiej prostego.
Oczywiście ciągłe odmawianie sobie słodyczy też nie jest korzystne, ponieważ może źle wpływać na nasze samopoczucie. Zdrowe słodycze możemy, więc przygotować sami. Dobrym pomysłem są, np. ciasteczka owsiane, bez mąki (lub z mąki pełnoziarnistej), bez dodatku tłuszczu (masła, margaryny) oraz cukru. Słodki smak takim produktom zagwarantuje dodatek owoców świeżych (np. banan, jabłko) lub suszonych (rodzynki, śliwki, żurawina). Ciasteczka takie są bardzo proste w wykonaniu a dzięki sporej zawartości błonnika naprawdę zdrowe.
Łatwym i pożywnym deserem są serniki przygotowywane na bazie chudego twarogu oraz świeżych owoców, budynie na mleku czy owocowe galaretki bez dodatku cukru.
Dobrym pomysłem na przekąskę, która śmiało zastąpi słodycze to wszelkiego rodzaju orzechy, nasiona, pestki oraz suszone owoce. Oczywiście spożywając je należy zachować umiar, ponieważ są to produkty bogate w tłuszcz i cukier, ale zawierają również cenne dla nas składniki mineralne oraz witaminy.
Smakoszom czekolady, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia proponuję zamiast po batonik sięgać po 2-3 kostki tej najciemniejszej, zawierającej najwięcej kakao. Szczególnie warto podgryzać ją do kawy, wówczas uzupełni wypłukany przez nią magnez.
Do pożywnych deserów możemy zaliczyć również koktajle owocowe na bazie chudego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego. Taki deser może śmiało zastąpić posiłek.
Kiedy decydujemy się przygotować deser w domu pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które spowodują, że nasza potrawa będzie nie tylko smaczna, ale również zdrowsza.
1. Mąkę białą, oczyszczoną zastępuj mąką z pełnego ziarna pszenicy, mąką razową lub orkiszową.
2. Dodawaj zawsze połowę cukru mniej niż każe przepis. Jeśli możesz zastąp go w całości, suszonymi lub świeżymi owocami.
3. Masło, czy twarde margaryny zastąp olejem roślinnym.
4. Zamiast ciężkich kremów, jako dodatek do ciast wykorzystuj chude twarogi, naturalne serki homogenizowane, jogurty naturalne, budynie przygotowane na bazie mleka.
5. Owoce z puszki zastąp świeżymy zdecydowanie mniej kalorycznymi.
6. Śmietanę zastąp jogurtem naturalnym greckim, odtłuszczonym.
Niezależnie od tego jak zdrowe słodycze spożywamy, zawsze należy zachować umiar. Sięgajmy po nie najwyżej 1-2 razy w tygodniu, wtedy na pewno zachowamy dobre zdrowie i prawidłową masę ciała.
Autor: Dietetyk Anna Chęcińska-Dudek
Napisz komentarz