Czekolada - co w sobie kryje?
Czekolada to wyrób cukierniczy, którego głównymi składnikami są miazga kakaowa i tłuszcz kakaowy. Ma ona wysoką wartość energetyczną, a mianowicie 100g gotowego produktu to ok. 500-600kcal.
Czekolada to przysmak wielu osób. Niejeden z nas nie wyobraża sobie życia bez niej. Towarzyszy nam codziennie w różnej postaci. W zależności od składu może mieć konsystencję płynną lub stałą oraz różnić się smakiem.
Choć istnieje przekonanie, że czekolada szkodzi, bo stanowi źródło cukru i tłuszczu, to nie powinniśmy z niej rezygnować. Szkodliwy może być jej nadmiar, ale zjadana w rozsądnych ilościach (2-3 kostki dziennie) na pewno wpłynie na poprawę zdrowia.
Czekolada to bogate źródło:
- mikroelementów takich jak magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk, kobalt czy mangan
- kwasu stearynowego, który posiada właściwości obniżające poziom złego cholesterolu (LDL)
- błonnika, który jak wiadomo przyspiesza perystaltykę jelit,
- białka lepiej przyswajalnego niż to z surowego mleko,
- flawonoli o działaniu antyoksydacyjnym, chroniącym nasze komórki przed działaniem wolnych rodników a więc spowalniającym proces starzenia się skóry,
- teobrominy, która pobudza czynność serca a także powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- kofeiny, wykazującej działanie pobudzające i to między innymi dzięki jej obecności, po spożyciu czekolady wzrasta nasza aktywność i poprawia się samopoczucie.
W zależności od tego, w jakich ilościach i proporcjach użyte zostały poszczególne składniki możemy wyróżnić różne typy czekolady.
Rodzaje czekolady:
Czekolada gorzka – najzdrowsza. Ma najmniej cukru i przynajmniej 70% miazgi kakaowej. Aby czekolada ta zyskała na smaku stosuje się niewielki dodatek wanilii. Zawiera ona znacznie więcej teobrominy niż czekolada mleczna.
Czekolada deserowa – zawiera od 30-70% miazgi kakaowej. Warto sprawdzać jej skład i wybierać te z jak najwyższą zawartością kakao.
Czekolada mleczna – zawartość w niej miazgi kakaowej nie przekracza 50%. Do jej produkcji używa się również mleka lub proszku mlecznego. Dzięki nim ma jaśniejszy kolor oraz łagodny smak i bardziej kremową konsystencję. Do jej wyrobu czasami zamiast masła kakaowego stosuje się tłuszcz roślinny.
Czekolada biała – nie zawiera miazgi kakaowej a zawartość masła kakaowego nie przekracza w niej 30%. Ma najwięcej cukru i mleka. Zwolennicy czekolady, często krytykują ten rodzaj ze względu na jej mało wyraźny smak.
Wybierając czekoladę zawsze czytajmy etykietę. Pozwoli nam to uniknąć wyrobów czekoladopodobnych, które zawierają zaledwie ok. 7% kakao. Są one ubogie w cenne składniki zawarte w prawdziwej czekoladzie, ponieważ tłuszcz kakaowy w tych produktach zastępowany jest tłuszczem roślinnym.
Czekolada to wspaniały afrodyzjak, dlatego jeśli nie mamy problemów z otyłością lub cukrzycą nie rezygnujemy z niej zupełnie, lecz sięgajmy po nią w niewielkich ilościach nawet każdego dnia.
Poniżej przepis na pyszny i zdrowy sernik czekoladowy:)
Składniki:
Ciasto
- 100g mąki z pełnego ziarna pszenicy
- ½ szklanki cukru
- 50g masła
Masa serowa
- 500g chudego twarogu
- 2 jajka
- 1/3 szklanki cukru
- 3 czubate łyżki gorzkiego kakao
- wanilia z jednej laski
- 200g świeżych malin (mogą być mrożone) Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Mąkę połączyć z masłem i cukrem, zagnieść ciasto. Uzyskaną masą wyłożyć foremkę i ponakłuwać ciasto. Następnie piec je w piekarniku rozgrzanym do 180oC przez ok. 5min, po czym wyjąć i odstawić.
Twaróg zmielić dodać wanilię oraz żółtka. Całość wymieszać i dodać kakao. Białka ubić z cukrem i wymieszać z masą do uzyskania jednolitej konsystencji. Wylać masę na podpieczony wcześniej spód. Piec ok. 30min. Maliny zmiksować. Powstałym musem polać wierzch ciasta.
Smacznego!
Autor: Dietetyk Anna Chęcińska-Dudek
Napisz komentarz