Ale jaja - prawdy i mity o tych produktach
Przed nami Święta Wielkanocne, podczas których jajo towarzyszyć nam będzie w wielu postaciach. W związku z tym rodzi się pytanie czy jaja na pewno są zdrowe i czy można spożywać je bez ograniczeń? Z pewnością każda potrawa na ich bazie jest smaczna i co do tego nie można mieć zastrzeżeń. Czy jednak walor smakowy idzie w parze z jego zaletami dietetycznymi?
Z żywieniowego punktu widzenia jajo to skarbnica wartości odżywczych. Zawiera ono najwyższej jakości białko, oraz jedyne 5g tłuszczu. Jedna średnia sztuka to zaledwie 80kcal. Dla naszego organizmu jaja stanowią również, cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K a więc korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, witamin B2 i B12 oraz wielu składników mineralnych: wapnia, fosforu, potasu, magnezu, żelaza. Podane w postaci gotowanej na miękko lub jajecznicy na parze są lekkostrawne. Ze względu na wysoką wartość odżywczą jaja polecane są szczególnie osobom z niedowagą, niedożywionym oraz przewlekle chorym.
Często zastanawiamy się ile jaj w ciągu tygodnia wolno nam spożyć? Trzeba jednak wiedzieć, że ważne jest też to skąd one pochodzą. Najlepsze dla zdrowia są jaja od kur z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego. Te z chowu klatkowego są znacznie mniej wartościowe. Aktualnie prowadzone są badania, które pomogą ustalić czy cholesterol pochodzący z jaj wpływa znacząco na poziom cholesterolu zawartego w ludzkim organizmie. Wiadomo, że źródło cholesterolu w jaju stanowi żółtko, dlatego białko może częściej pojawiać się w naszym menu. Profilaktycznie, zgodnie z wytycznymi WHO osoba zdrowa nie powinna przekraczać 10 sztuk tygodniowo. Jeśli nasz cholesterol jest podwyższony należy ograniczyć spożycie jaj do 3-4 sztuk tygodniowo.
Jeśli bardzo lubimy jaja starajmy się częściej przygotowywać potrawy na bazie samego białka, wówczas nie będziemy mieli wątpliwości, że są to produkty bezpieczne dla naszego zdrowia.
Chlebek w jajku z ziołami
Składniki:
- 2 średniej grubości kromki chleba graham (lub innego pełnoziarnistego)
- 2 jaja
- odrobina mleka
- zioła prowansalskie
- 2 plastry sera mozzarella
- 4 pomidorki koktajlowe
- kilka listków świeżej bazylii
- sól
- 2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania:
Jaja rozkłócić z mlekiem, doprawić szczyptą soli i ziołami. W powstałej masie obtoczyć pieczywo. Oliwę rozgrzać, smażyć kromki z obydwu stron aż jajo się zetnie. Na każdej kromce położyć plaster mozzarelli i pozostawić na patelni aż zacznie się topić. Pieczywo wyłożyć na talerz i każdą kromkę udekorować pomidorkami koktajlowymi oraz listkami świeżej bazylii.
Smacznego!
Autor: Dietetyk Anna Chęcińska-Dudek
Napisz komentarz